Prečo Ekodom

Úvod Prečo ekodom

Moderné, ekologické bývanie, spĺňajúce najnáročnejšie kritériá

IQ – ekodom spĺňa všetky atribúty bývania 21. storočia. Vysokomoderný dizajn, špičkové remeselné vypracovanie a ekologické vlastnosti podľa západoeurópskeho štandardu. Ekologické bývanie je v súčasnosti nastupujúcim trendom na slovenskom realitnom trhu.

Stále viac ľudí si uvedomuje, že šetriť na začiatku na lacných materiáloch a amatérskych remeselníkoch sa nevypláca. Investícia do nízkoenergetického bývania sa vracia už v priebehu niekoľkých rokov na minimalizácii spotreby energií vďaka unikátnym materiálom a postupom, ktoré používame.

Hlavné výhody

IQ – ekodom vám zaručuje profesionálny prístup, vysoký štandard, nadčasový dizajn a najmä nízkoenergetické vlastnosti vášho budúceho bývania.

 • Nízkoenergetické bývanie

  Prevádzkové náklady až trojnásobne nižšie ako pri bežných stavbách.

  Nízkoenergetické bývanie:
  Kúrenie je zabezpečené výlučne elektrickou energiou. Tá už nie je najdrahšou formou energie, ako tomu bolo kedysi, keďže sa za posledné roky vytvorila na Slovensku zdravá konkurencia. Jej ceny stále klesajú, medziročne v priemere až o 5 %.

  Každá z našich miestností má vlastný termostat a je tým pádom regulovaná oddelene. Termostat reaguje okamžite na pokles teploty a do 5 minút vie vykúriť celú miestnosť. Keď dosiahne požadovanú teplotu, automaticky sa vypne. Navyše steny neodvádzajú žiadne teplo. Takto stačí kúrenie denne zapnúť dva razy po cca 5 minút.

  Len pre porovnanie, vodovodné kúrenie zohrieva priestory približne 4-5 krát dlhšie. Tak isto sme zatiaľ v žiadnom z našich domov nepoužili plyn. Ak sa pýtate, čo sa stane ak elektrina vypadne, je potrebné si uvedomiť, že aj taký plynový kotol funguje tiež na elektrinu. Pre takéto prípady navyše do každého domu ako bonus poskytujeme krby na bioalkohol, ktorý je veľmi ekologický. Nepotrebuje komín, čiže nevypúšťa žiadne splodiny.

  Zo skúseností vieme, že naši klienti sa väčšinou do dvoch rokov sami naučia efektívne kúriť a svoju úsporu ešte viac maximalizovať.

  A čo izolácia v lete?
  Takto izolovaný dom samozrejme funguje aj v lete. Jediný spôsob akým sa môže ohriať je cez sklo, to však riešime pomocou niekoľkými spôsobmi – hliníkovými alebo bambusovými žalúziami a fóliami. Domy používajúce takéto tieniace techniky dokážu udržať teplotu až o 5 ℃ nižšiu ako tie, ktoré ich nepoužívajú.

 • Suchá výstavba

  Nepoužívame takmer žiadne vlhké postupy ani materiály.
  Všetky procesy výstavby sú prevedené nasucho, tak isto drevo kupujeme vopred vysušené. Jediným mokrým procesom je betónový poter podlahy. Aj na to však používame takmer polosuché zmesi. Takýto poter má spotrebu vody približne 1000 litrov, pred finalizáciou podlahy (položením parkiet) však dávame do domov na 2 týždne 5 japonských odvlhčovačov, ktoré víria horúci vzduch, a ten vlhkosť z poterov vyťahuje.

  Za prvých 5 dní odvhlčovania vylejeme z nádob približne 10 litrov vody (spolu cca 250 litrov), a za zvyšných 10 dní ďalších 250-300 litrov. Zvyšná voda sa prirodzene odparí alebo ju vstrebe betónový poter. Tesne pred položením parkiet meriame ich vlhkosť, ktorá nesmie presiahnúť 10–12 %. Pri bežnej stavbe je to približne 40-50 %.

  Pri tehlových alebo murovaných domoch, ktoré sa stavajú niekoľko mesiacov, pri všetkých druhoch počasia a použité sú výlučne vlhké procesy. Odvlhčenie sa takto nedá použiť a do stavieb sa dostane niekoľko tisíc litrov vody. Tá sa následne uvoľňuje až 10 rokov, čo spôsobuje ich obyvateľom rôzne zdravotné problémy ( astma či alergie).

  Tehlové domy, ktoré ľudia vnímajú ako najkvalitnejšie, sa kedysi stavali tri až štyri roky. Išlo o ťažké, vlhké stavby a používali sa pritom plné pálené tehly. Dnes sa používajú tehly poloduté a stavba trvá 4 až 5 mesiacov. Preto je potrebné si uvedomiť, že tehlový dom kedysi, je na míle vzdialený tomu dnešnému.

 • Rýchla výstavba

  Bežné stavby dokončujeme v priemere do troch mesiacov. Vďaka viacerým súčasne pracujúcim tímom pracujeme skutočne efektívne, a vy tak môžete bývať už o tri mesiace od objednania stavby. Máme vlastnú projekčnú kanceláriu a výrobnú halu a naši zamestnanci sú všetci odborníci vo svojom obore. Stavbu tiež vďaka našej montážnej hale vieme realizovať celoročne a počasie nás takmer neobmedzuje.

 • Zdravé bývanie

  Používame najmä prírodné materiály, takmer výlučne smrekové drevo.
  Zdravé je najmä kvôli suchej výstavbe. Minimálna vlhkosť zabezpečuje to, že sa v nej nemnožia spóry a nevznikajú početné zdravotné problémy ako alergie alebo astma. Stavby tiež vďaka prírodným materiálom pôsobí čistejším dojmom.

 • Bezpečnosť

  Naše stavby spĺňajú všeobecné protipožiarne normy a vďaka pružnosti sú dokonca odolnejšie voči zemetraseniu. Celková životnosť je vyššia ako pri tehlových domoch, vďaka vyššej pružnosti aj pri napr. zemetrasení, kedy popraskajú maximálne rohy stavby, ale nenaruší sa celková konštrukcia.

Ako funguje úspora energie?

Zaručujeme kompenzáciu vyšších vstupných nákladov už do 8 – 10 rokov. Ekologické bývanie vie ušetriť na energiách ročne až 75 %. 

 

 

Ako funguje úspora energie?

Ako dochádza k úspore?

Zatiaľ čo réžia bežnej stavby sa mesačne pohybuje okolo 150 eur, pri ekologických domoch s priemernou rozlohou okolo 120 m2 len 50-60 eur.

Keďže máme vlastnú projektačnú kanceláriu a výrobnú halu, vlastnostiam našich materiálov dokonale rozumieme. Takto vieme tieto vlastnosti maximálne využiť, tak aby boli spĺňané nízkoenergetické parametre.

 

 

Elektrická energia

Elektrická energia

Naše stavby využívajú takmer výhradne elektrickú energiu, ktorá je napriek všeobecnému názoru lacnejšia ako napr. zemný plyn.

Materiály

Materiály

V najväčšej možnej miere používame drevo. Drevo je surovina, ktorá sa pri stavbách používa od nepamäti a naši predkovia vedeli prečo. Je to hlavne najlepší izolant, ktorý sa ľahko ťaží a patrí medzi obnoviteľné zdroje.

Skladba steny

Skladba steny

11 vrstiev zložených len z certifikovaných vysokokvalitných materiálov, ktorých zloženie zabezpečuje maximálnu možnú izoláciu tepla.

Konštrukcia

11 vrstiev certifikovaných vysokokvalitných materiálov, ktorých zloženie zabezpečuje maximálnu možnú izoláciu tepla.

Konštrukcia
1 Fasádna farba 2 mm

Fasádna farba 2 mm

Široká škála trendových akrylátových farieb značky JUB, ktoré sú dlhotrvácne a samočistiace.

2 Penetrácia 0.2 mm

Penetrácia 0.2 mm

Zapezpečuje spevnenie nesúdržných podkladov.

3 Polystyrén 150 mm

Polystyrén 150 mm

Ľahký, zdravotne nezávadný materiál s nízkou nasiakavosťou.

4 Armovacia malta so sklotextilnou tkaninou 5 mm

Armovacia malta so sklotextilnou tkaninou 5 mm

Jedna z hlavných súčastí izolácie.

5 OSB3 doska 12 mm

OSB3 doska 12 mm

Emisná trieda E1, na všeobecné používanie v suchom prostredí v interiéri.

6 Minerálna vata 160 mm

Minerálna vata 160 mm

Používa sa k tepelnej, protipožiarnej a zvukovej izolácii.

7 Nosný rám panelu 160 mm

Nosný rám panelu 160 mm

Základná časť nosnej konštrukcie

8 OSB3 doska 12 mm

OSB3 doska 12 mm

Emisná trieda E1, na všeobecné používanie v suchom prostredí v interiéri.

9 Parozábrana 0.2 mm

Parozábrana 0.2 mm

Určená na ochranu tepelných izolácií.

10 Sadrokartón

Sadrokartón

11 Biely náter

Biely náter

Vyznačuje sa hladkosťou a udržuje ideálne prostredie.

Stavebné materiály

V IQ - ekodom dbáme na kvalitu a izolačné vlastnosti našich materiálov. Dominantnou súčasťou je samozrejme drevo, konkrétne smrekové. To dovážame v podobe KVH hranolov, ktoré sú konštrukčne napájané pomocou klinových spojov. Táto technika zabraňuje trhlinám, krúteniu a iným degradáciam dreva.

Vlastná projekčná kancelária

Tu naši profesionálni projektanti a architekti pracujú na návrhoch vášho vysnívaného bývania. Vysoká kvalita projektov je zapezpečená vďaka mnohoročným skúsenostiam, všetko máme mnohokrát odskúšané do detailu naplánované a presne vypočítané.

Vlastná projekčná kancelária

Výrobná hala

V teple, suchu a bez vonkajších vplyvov tu prebieha profesionálna montáž našich ekodomov. Stavbu vďaka našej montážnej hale vieme realizovať celoročne. Celý proces je prísne kontrolovaný a o každej činnosti je spísaný protokol.

DSC07027
DSC07036
DSC07037

Priebeh výstavby

Pozrite sa, ako sa postupne, v priebehu niekoľkých týždňov, postaví ekologické byvanie.

Vlastná projekčná kancelária

Kvalitná stavba sa začína od základov

1 s
3 s
4 s
8 s
11 s
16 s
20 s
23 s
27 s
37 s
40 s
43 s