Drevené mrakodrapy čoskoro realitou

Úvod BlogDrevené mrakodrapy čoskoro realitou
Vytvorené 02. 12. 2016

Boom drevostavieb narastá do nevídaných rozmerov

Drevené stavby sa tešia čoraz väčšej popularite a po menších obytných domoch postupne nahrádzajú aj multifunkčné výškové budovy.

K prvým priekopníkom patrili napr. v roku 2012 postavený 10 poschodový rezidenčný objekt v Austrálskom Melbourne, vysoký takmer 32 metrov, či o štyri poschodia vyšší The Treet v centre nórskeho Bergenu z roku 2014. Momentálne najvyššou drevostavbou je obytný dom v londýnskej štvrti Shoreditch postavený z CLT panelov, s niečo vyše 33 metrami. 

Tieto budovy však onedlho výrazne prekonajú plánované projekty v Kanade, no najmä londýnsky Oakwood Tower, ktorý má podľa jeho architektov narásť až do neuveriteľnej výšky 300 metrov, a s 80 poschodiami sa stane po The Shard dokonca druhou najvyššou Londýnskou stavbou. 

Londýn v plameňoch?

Neprajníci si samozrejme ťukajú na čelo a pozastavujú sa nad obrovskými rizikami požiaru takýchto budov. Dr. Michael Ramage z Univerzity Cambridge, ktorá sa na projekte podieľa však tvrdí, že Oakwood Tower bude mať nadštandardné protipožiarne vlastnosti, dokonca vyššie než bežné oceľové či betónové konštrukcie.

"To že drevo horí lepšie ako iné materiály je mylná predstava." tvrdí Dr. Ramage. "Veľké požiare, ktoré poznáme z histórie, ako napr. v Londýne alebo v Chicago sa začali vzplanutím malých kúskov dreva. Veľké kusy dreva sa zapaľujú omnoho ťažšie.

Drevo je veľmi predvídateľný materiál, takže požiarni inžinieri vedia presne určiť, aký veľký blok dreva musí byť, aby budova určitý čas odolala. Navyše, všetky budovy takýchto rozmerov musia byť vybavené hasiacimi systémami a hlásičmi, či už ide o drevené, oceľové alebo betónové konštrukcie.", dodáva.

Drevo robí ľudí šťastnejšími

Nie, nejde o výplod z ezoterickej stránky. Podľa architektov sa ľudia cítia v drevených budovách komfortnejšie, keďže si ich spájajú so zeleňou, ku ktorej majú prirodzene pozitívny vzťah. 

V roku 2009 spravil rakúsky výskumný inštitút Joanneum pokus s dvomi triedami žiakov. Jednu skupinu posadili do miestnosti s drevenými podlahami, nábytkom a stenami a druhú s linoleom a plastom. Žiaci v drevenej triede vykazovali vyššiu mieru uvoľnenosti, spokojnosti a nižší tep.

Zdá sa, že drevostavby postupne prestávajú byť v očiach verejnosti len výstrelkom modernej doby a získavajú si podporu nielen ekologických nadšencov, ale aj vedeckej obce a architektov a čoskoro sa opäť stanú bežným štandardom.

Zdroj: http://edition.cnn.com/2016/04/26/design/wooden-skyscrapers-timber-trend-catching-fire/
Foto: http://clanky.topreality.sk/